SAC zostava chorvatsko
SAC zostava v Chorvátsku

V polovici augusta 2023 sme sa zúčastnili prvého cornhole medzinárodného ACL Open turnaja v Chorvátskom Pazine. Na turnaj sme sa vybrali v zložení: Vlado Šamaj, Zdenka Špaková, Miloš Sapák a Oldo Vaňous. Cieľom bolo porovnať naše schopnosti s hráčmi z rôznych krajín Európy, ale najmä nazbierať kontakty a skúsenosti.

Turnaja sa zúčastnila európska cornhole špička –  rebríčková 1ka a 2ka (obaja z Francúzska) a viac ako stovka ďalších hráčov z Chorvátska, Nemecka, Slovinska, Srbska, Talianska, Holandska, Veľkej Británie a Kanady.

Pred turnajom

Do Chorvátska sme sa vydali aj s rodinami. Išli sme v dostatočnom predstihu, takže sme si užili aj dovolenku pri mori.  Samozrejme ostal čas aj na tréning. Predsa by sme sa do Chorvátska nevybrali bez cornhole dosiek ;-). Na budúci rok však plánujeme pri mori s rodinami ostať ešte dlhšie. 

Cornhole trening na plazi
tréning pri mori pred turnajom

Deň 1 – piatok 11.8.2023

Hala v Pazine
športová hala v Pazine

Do Pazinu (Istria) sme dorazili v piatok tesne po obede. Športová hala bola perfektne pripravená. Na hráčov čakalo 22 párov cornhole dosiek. Pri každej sade dosiek stál stojan na odkladanie nápojov, ktorý zároveň slúžil ako držadlo pre tablet, na ktorom sa počítalo skóre a zaznamenávali herné štatistiky. Priamo v hale bol k dispozícii bar s nápojmi a vonku za halou stánok s jedlom.

Úvodnú nervozitu z nového prostredia nám pomohol zvládnuť Marko Antonijevič zo Srbska. V diskusii sme zistili, že ich začiatky sú veľmi podobné našim a tak sme mali veľa spoločných tém.

ACL eventy sa tradične začínajú tzv. Swapom, ktorý je výborný na zoznámenie sa veľkej skupiny hráčov z rôznych krajín. Naše úvodné hody boli ovplyvnené roztrasenými kolenami, ale postupne sme sa upokojili a dostali do zápasu. Väčšina z nás skončila po základnej skupine Swapu s dvoma vyhratými a dvoma prehratými zápasmi.

Do následného pavúka nám na základe výsledkov zo skupiny systém priradil spoluhráča, ktorý nám už zostal po celý zvyšok vyraďovacej časti. Nádejne to vyzeralo najmä pre Olda, ktorý do páru dostal Mathieu Rivaulta (Európsku 2ku z Francúzska). V úvodnom zápase pavúka však neuspeli. Ukázalo sa, že aj veľkí hráči môžu občas zakopnúť. V tomto prípade bola Rivaultovi viac ako dôstojným súperom Chorvátka Karmen Benazič.

Vo vyraďovacej časti veľmi rýchlo skončili aj ostatní zástupcovia zo Slovenska. Bola to však skvelá skúsenosť a super forma na zoznámenie sa s inými hráčmi.

Deň 2 – sobota 12.8.2023

V sobotu boli na programe Open Doubles, Skupinové zápasy Tímového turnaja a Blind Draw Doubles.

Úvodná nervozita z nás opadla a turnaj sme si začali naozaj užívať. Pri každej príležitosti sme sa snažili získať čo najviac informácií o rozvoji cornhole v iných krajinách. Napriek súťaživosti bola atmosféra naozaj veľmi priateľská. Ani jeden zo súperov neodmietol poradiť, ako sa vysporiadať so zložitou hernou situáciou. Hlavným ťahúňom nášho zbližovania s inými hráčmi bol rozhodne Vlado.

Do Open Doubles sme nastúpili v zložení dvojíc Miloš & Oldo a Zdenka & Vlado. V základných skupinách oba tímy skončili s vyrovnanou bilanciou 2 vyhratých a 2 prehratých zápasov. Vo vyraďovacej časti sa nikomu z našich nepodarilo preniknúť hlbšie do pavúka. Turnaj dvojíc bol zaujímavou skúsenosťou z ohľadu psychiky hráčov. Niektorí z nás tímovú hru vnímali ako jednoduchšiu vďaka možnosti oprieť sa o výkon spoluhráča. Iní naopak vnímali tlak z toho, že ich chyby ovplyvňujú výsledok pre celú dvojicu.

Základná skupina Tímového turnaja opäť pozostávala zo štyroch zápasov. Za zmienku stojí najmä zápas s domácimi Chorvátmi. Milošovi sa podarilo výborne zvládnuť single zápas proti Deanovi Mogorovičovi – jednému z najlepších chorvátskych hráčov. Rovnako výborne zvládli dvojhru Vlado so Zdenkou, ktorým sa podarilo poraziť chorvátsku dvojicu Katarína Belac & Antonio Grubiša. Zápas sme teda vyhrali 2:1 a vďaka tomuto víťazstvu sme základnú skupinu skončili s vyrovnanou bilanciou (2 výhry a 2 prehry). V sobotu sme o tom ešte nevedeli, ale nakoniec nám tento výsledok zabezpečil účasť v nedeľnom štvrťfinále 😉.

Blid Draw Doubles nikto z našich nezaznamenal výrazný úspech. V priebehu prvých 3 kôl vyraďovacej časti turnaja sme všetci z pavúka vypadli.

Open doubles Zdenka
Zdenka ideeeeš

Deň 3 – nedeľa 13.8.2023

Oldo 3 miesto
Oldov súboj o finále

V Štvrťfinále teamovej súťaže sme nastúpili proti skúsenému zmiešanému tímu z Nemecka, Chorvátska a UK/USA. Oldo prehral s nemeckou sedmičkou Konrádom Reinom a Miloš so Zdenkou len tesne podľahli nemecko-chorvátskej dvojici Dennis Kötter a Mária Belac. Tretí zápas sa vzhľadom na jasný výsledok nedohrával a naša púť tímovým turnajom sa skončila.

Do Open Singles turnaja sa registrovalo 74 hráčov. V základnej skupine sme všetci odohrali 4 zápasy. Na základe výsledku následne systém rozdelil všetkých hráčov do úrovne 1 (najlepších 40) a úrovne 2 (zvyšných 34). Všetci Slováci skončili v úrovni 2, niektorí však iba na základe rozdielu skóre.

Vyraďovacia časť sa hrala v systéme tzv. Double Elimination.  Darilo sa najmä Oldovi, ktorý sa vo víťaznom pavúku dostal až do finále, v ktorom prehral s domácim Ivanom Lakovičom. Následne neuspel ani vo finále spodného pavúka s budúcim víťazom, Kanaďanom Patrickom Dyrdom a turnaj ukončil na veľmi peknom 3. mieste. V cornhole sa odmeňuje iba 1. a 2. miesto. Prvá trofej pre slovenský cornhole nám teda o vlások unikla.

Z turnaja sme odchádzali síce unavení (po desiatkach zápasov a tisícoch odhádzaných vreciek), ale so skvelým pocitom, množstvom nových kontaktov a najmä hodnotných skúseností. Európska cornhole komunita nás privítala s otvoreným náručím. Skúsení hráči sa neváhali podeliť o svoje skúsenosti alebo poradiť, kde sa potrebujeme najviac zlepšiť. Počas celého turnaja vládla priateľská a uvoľnená atmosféra. Turnaj bol naozaj výborne zorganizovaný. Už teraz sa tešíme na septembrové ACL Europe Open a Cornhole Svetový pohár do Paríža.